Nieruchomość na sprzedaż - jak przygotować

Warto przygotować dom lub mieszkanie do sprzedaży tak, aby podkreślić jego walory. Wtedy szybciej trafi się nabywca, który nie będzie zbytnio grymasił i - co ważniejsze - targował się. Zamiast kosztownych zmian proponujemy ci kilka zabiegów, które poprawią wizerunek twojego mieszkania.

Pamiętaj, że kupujący kierują się głównie emocjami, choć nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Gdy oglądają oni czasem kilka mieszkań podczas jednego dnia, nie pamiętają dokładnie, jaki był układ mieszkania. Zapamiętają natomiast detal, który wywołał w nich miłe lub niemiłe skojarzenia. Często zdarza się, że kupujący znajdują mieszkanie odbiegające od pierwotnych założeń, np. w innej lokalizacji.

Zanim więc wystawisz dom lub mieszkanie na sprzedaż, postaraj się na nie spojrzeć okiem kupującego. Jeśli nie umiesz zdobyć się na taki obiektywizm, poproś znajomych lub rodzinę. Na pewno wskażą ci rzeczy, które warto zmienić albo usunąć. Pomogą dostrzec drobiazgi, obok których przechodziłeś latami i zdążyłeś się do nich przyzwyczaić, np. odpadający tynk czy ciemne zasłony zabierające światło. Są to rzeczy, które mogą wywołać złe wrażenie.

Uwaga! Nie trzeba wcale robić generalnego remontu, żeby poprawić wygląd mieszkania. Czasem wystarczy je tylko odświeżyć, by było jasne i czyste. Poza tym każdy klient ma inny gust i woli je sobie zaaranżować sam. Sporadycznie zdarzają się tacy, którzy szukają mieszkania gotowego do wprowadzenia.

Zamiast kosztownych zmian proponujemy ci kilka zabiegów, które poprawią wizerunek twojego mieszkania.

Pamiętaj o pierwszym wrażeniu. Jeśli sprzedajesz dom, zadbaj o jego otoczenie. Posprzątaj ogródek, napraw furtkę, zapal światełka przed wejściem do domu, tak żebyśmy czuli się do niego zaproszeni. W mieszkaniach niedopuszczalne jest wystawienie butów na wycieraczce albo zostawienie worka ze śmieciami przy drzwiach.

Zapach

Pierwsze skojarzenia to zapach. Zapachy z obiadu, zaduch mieszkania, w którym nikt nie mieszka lub przebywa osoba paląca papierosy, robi bardzo negatywne wrażenie. Jeśli jesteś palaczem, możesz przed przyjściem oglądających rozpalić zapachowe świeczki, kadzidełka, które stłumią przykre zapachy, lub spryskać dom perfumami do wnętrz. Nie mogą to być ciężkie zapachy, od których boli głowa, raczej te lekkie - dające uczcie świeżości. Można włożyć do kontaktów odświeżacze powietrza. Rzeczą niedopuszczalną jest, by brzydki zapach wydobywał się z kosza na śmieci czy kuwety kota. Styliści domów na sprzedaż doradzają także, by w domu pachniało świeżym ciastem i pastą do podłogi. To zapachy, które najczęściej kojarzą się z przytulnym domem.

Porządek

Mieszkanie powinno być czyste i zadbane. Usuń nadmiar detali, które wprowadzają chaos. Im mniej drobiazgów, tym lepiej. Pozbieraj i schowaj kosmetyki w łazience, poukładaj książki na półkach. Spakuj i wyrzuć rzeczy, które nie są już potrzebne - to może być dobry wstęp do przeprowadzki. Posprzątaj kuchnię.

Oglądający chcą zobaczyć, jak wygląda mieszkanie - im więcej drobiazgów i detali, im większy bałagan, tym gorzej widzą przestrzeń. Pamiętaj też o tym, że ludzie czasem chcą zajrzeć do szafy czy szafki. Na pewno dobre wrażenie zrobi na nich, kiedy zobaczą tam porządek. Będą uważali, że skoro dbasz o takie rzeczy, to tak samo dbasz o dom, że jest w dobrym stanie. Pozbieraj osobiste zdjęcia. Kupujący chcą wyobrazić sobie siebie w tym domu. Będzie im trudno, kiedy będą otaczały ich twoje zdjęcia.

Perfekcyjnie przygotowany dom do oglądania to taki, w którym potencjalny nabywca wie, że tu ktoś mieszka, bo są ślady np. w postaci pachnącego ręcznika w łazience, ale nie wyobraża sobie ciebie w tym wnętrzu.

Ważnym miejscem w domu, na które zwracają uwagę oglądający, jest łazienka. Powinna kojarzyć się z czystością i miłym zapachem. Na wannie i umywalce można zostawić zapachowe mydła. Nie może być za dużo kosmetyków. Psują one widok, nawet najlepiej zaprojektowanej łazienki.

Drewniane meble i podłogę można odświeżyć preparatami woskującymi. Błyszczące powierzchnie odbijają światło i rozjaśniają mieszkanie, sprawiają optymistyczne wrażenie.

Meble

Mieszkania lepiej sprzedają się, kiedy są w nich meble. Jednak nie mogą one przytłaczać ani blokować przejścia. Jeśli w naszym mieszkaniu jest za dużo stoliczków, foteli, krzeseł itd. wynieś je na czas sprzedaży do piwnicy lub garażu. Zagęszczenie mebli zmniejsza bowiem optycznie przestrzeń, sprawia wrażenie, że mieszkanie jest małe i nieustawne. Warto się zastanowić, czy na czas pokazywania mieszkania nie ustawić mebli w inny sposób. Jeśli kanapa, fotel lub łóżko są zniszczone, przykryj je kapą lub dekoracyjną tkaniną.

Drobne naprawy

Napraw drobne rzeczy, które ignorujesz latami - złamane uchwyty, pęknięte szyby, obluzowane szuflady, ubytki w podłodze i ścianach. Są to małe rzeczy, ale kiedy są w porządku, dają złudzenie, że dom jest zadbany. Poprzecierane kapy, dziurawe koce, porwane firanki sprawiają wrażenie, że mieszkanie nie jest warte sugerowanej ceny.

Malowanie

To najczęstszy i najbardziej efektywny sposób na szybką poprawę wizerunku mieszkania. Jeśli na ścianach są przytłaczające stare tapety, należy je usunąć. Tak samo z boazerią, która łatwo się demontuje, a na pewno niewiele osób zainteresuje. Najlepiej pomalować mieszkanie na jasne, neutralne kolory. Klienci i tak zrobią remont i sami pomalują mieszkanie, więc nie muszą to być drogie farby. Chodzi o efekt - uczucie świeżości i czystości. Jeśli mamy czerwone ściany albo w innych mało popularnych kolorach, które zmniejszają powierzchnie, dobrze będzie je rozjaśnić. Jasne nie znaczy białe, lepiej wybrać cieplejsze barwy, bo biel może być dla niektórych klientów zbyt zimna.
Światło

Jasne mieszkania robią dużo lepsze wrażenie, wyglądają na czystsze i większe. Jeżeli pokazujemy mieszkanie wieczorem zapalmy wszystkie światła. Można ustawić lampki na oknie i stolikach. Jeśli pokazujemy mieszkanie w świetle dziennym, odsłońmy okna. Gdy mamy małe mieszkanie, postarajmy się dać jasne dodatki - zasłony, kapy.

Nastrój

Włącz spokojną muzykę, jeśli masz kominek, rozpal w nim ogień albo zapal świeczki. Zadbaj o odpowiednią temperaturę. Nie rozpylaj zbyt intensywnych zapachów, bo ludzie mają na nie uczulenia. Postaraj się ozdobić mieszkanie lub dom kilkoma (nie może być ich za dużo) atrakcyjnymi bibelotami. Wyeksponuj ładną porcelaną, nową kapę na łóżku, ładne poduchy w salonie, kwiaty, czyli wszystko to, co może ozdobić mieszkanie. Dobrze, jeśli używasz szlachetnych materiałów, np. jedwabiu, satyny, wełny - budzą one przytulne wrażenie. Koniecznie wyłącz telewizor, zmobilizuj domowników, żeby nie jedli w tym czasie posiłków. Nie bądź nachalny, lepiej jest pozwolić ludziom pobyć na chwilę z własnymi myślami.


replica watches fake watches uk replica watches uk replica rolex fake watches
Realizacja: ESEL